nowekompetencje.pl

Blog tematyczny o biznesie i rozwoju osobistym

Biznes

Czy wiesz, jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Czy wiesz, jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Każdy pracodawca szuka idealnego pracownika, ale czy rzeczywiście ktoś taki istnieje? Oczywiście niektóre cechy są szczególnie pożądane u kandydatów. Istotne staje się wykształcenie i doświadczenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwraca się uwagę na szereg istotnych kwestii. Jest to okazja do tego, aby stwierdzić, czy warto dać szansę danemu kandydatowi. Warto wobec tego jak najlepiej przygotować się do rekrutacji, mieć przygotowane kluczowe pytania.

Jakie są cechy dobrego pracownika?

Świetne CV nie wystarczy do tego, aby zdobyć dobrze płatną pracę, swoje wymarzone stanowisko. Trzeba także mieć odpowiednie predyspozycje, cechy pożądane przez pracodawców. Doceniają oni oczywiście pracowitość. Można być pewnym, że dana osoba będzie należycie wypełniać powierzone obowiązki, sumiennie. Istotna jest także pewność siebie. Na uwadze pracodawcy mają doświadczenie i znajomość branży. Lojalność również jest niezwykle ceniona w pracy. Zmniejsza się ryzyko, że dana osoba odejdzie do konkurencyjnej firmy. Pracownik powinien być także elastyczny, bez problemu dostosowywać się do zmiennych warunków pracy. Kolejną kwestią jest samodzielność i umiejętność pracy w grupie. Liczy się również odpowiedzialność, komunikatywność, innowacyjność, dobra organizacja pracy.

Jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Znalezienie idealnego pracownika wbrew pozorom nie jest łatwa. Wiedzą o tym doskonale pracodawcy. Zacząć należy od przygotowania się do spotkania. Znaczenie ma przejrzenie CV danego kandydata, aby wiedzieć, o co go zapytać. Należy powiedzieć mu, jakie będą jego obowiązki na wybranym stanowisku. Powinno się także przedstawić cele firmy i oczekiwania względem pracownika. Najlepiej zapisać najważniejsze pytania i mieć je zawsze pod ręką podczas przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej. Znaczenie ma zadbanie o odpowiednią atmosferę. Ma być przyjaźnie, aby zmniejszyć stres. Warto wobec tego pamiętać o śniegu, zapewnieniu czegoś do picia. W rozluźnieniu pomoże także zadanie kilku pytań niezwiązanych z rekrutacją, nawet jeśli mają one dotyczyć czegoś tak banalnego jak pogoda.

O czym warto pamiętać?

Podczas przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej powinno się zadawać pytania dotyczące doświadczenia kandydata, jego kompetencji. Nie można zapomnieć również o pytaniach otwartych, dzięki czemu dana osoba ma możliwość zaprezentowanie swojej kreatywności. Świetnie sprawdza się przedstawienie jakiegoś problemu i poproszenie o zaproponowanie rozwiązania dla niego. Trzeba także słychać rozmówcy, warto odnotować najważniejsze informacje. Oczywiście kandydat także musi mieć możliwość na zadawanie pytań. Trzeba też dokładnie przedstawić, z jakimi przyjdzie mierzyć wyzwaniami i trudnościami na danym stanowisku. Nie można zapomnieć również o poinformowanie o kolejnych etapach rekrutacji. Warto spytać, co dana osoba wie o firmie, dlaczego zainteresowała się ofertom, jaki ma cel zawodowy. Dobrym pomysłem będzie także opuszczenie kandydata o wymienienie jego zalet i wad, sukcesów i porażek. Profesjonalizm to podstawa podczas przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej.

Udostępnij