nowekompetencje.pl

Blog tematyczny o biznesie i rozwoju osobistym

Biznes

Nie taka giełda straszna – czyli jak mądrze inwestować?

Nie taka giełda straszna – czyli jak mądrze inwestować?

Ludzie od wielu lat inwestują na giełdzie. To świetny sposób na zarobienie pieniędzy, jednakże związany jest też ze sporym ryzykiem. Inwestowanie na giełdzie kojarzy się z wielkimi sumami oraz gwałtownymi zmianami kursów. Do tego trzeba doliczyć maklerów w nienagannych garniturach. Rzeczywistość nie zawsze przypomina hollywoodzki film, a inwestować na giełdzie może każda osoba. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób to robić.

Jak inwestować na giełdzie?

Okazuje się, że do rozpoczęcia przygody jako początkujący inwestor nie trzeba specjalistycznej wiedzy bądź grubego portfela, a tylko konto maklerskie i niewielki kapitał na sam początek. Warto zaznaczyć, że dzięki giełdzie inwestorzy mają szansę w łatwy sposób zakupić bądź sprzedać wszelakie aktywa. Mowa tutaj między innymi o akcjach spółek, obligacjach państwowych, a także obligacjach korporacyjnych. Do tego dolicza się też jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i jednostki uczestnictwa funduszy ETF. Można też inwestować w inne instrumenty finansowe, w tym np. derywaty tj. kontakty futures. Jak się okazuje, dla wielu ludzi kupno oraz sprzedaż papierów wartościowych jest czarną magią, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Giełda jest prosta, wystarczy tylko zarejestrować swoje konto maklerskie, wpłacić na nie środki i zakupić wybrane akcje.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Oczywiste jest to, że wielu początkujących graczy ma problem z wyborem konta maklerskiego, a także ze znalezieniem interesujących akcji ze sporym potencjałem do wzrostu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest proszenie o pomoc banków. Większość instytucji bankowych prowadzi domy maklerskie. Dzięki nim możliwe jest założenie specjalnego konta maklerskiego, na którym prosto i wygodnie inwestuje się na giełdzie. Warto dodać, że pewne banki pozwalają też na założenie rachunków inwestycyjnych, które powiązane są z osobistym rachunkiem bankowym, co jest bardzo cenionym rozwiązaniem w obecnych czasach. Okazuje się, że istnieje parę bazowych reguł, które powinien znać każdy początkujący gracz na giełdzie. Przede wszystkim trzeba być świadomym tego, że inwestowanie związane jest z ryzykiem utraty części, a nawet całości kapitału. Nie istnieje coś takiego, jak pewny zysk, którym nierzadko kuszą oszuści. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma nic złego w ryzykownych inwestycjach, o ile świadomie zarządza się ryzykiem. Przeważnie jest tak, że im większe jest ryzyko, tym większy potencjalny zysk.

Bezpieczna inwestycja

Jeżeli celem jest inwestowanie na giełdzie, warto postawić na dywersyfikowanie wszelakich inwestycji. Jest to świetny sposób na zmniejszenia ryzyka. Co więcej, istnieją różne strategie inwestowania na giełdzie. Jeżeli jakaś się nie sprawdza, warto postawić na inną. Każdy inwestor powinien pamiętać, że ryzyko to kluczowy czynnik w czasie inwestowania na giełdzie. Niestety nie można go uniknąć i zawsze trzeba się z nim liczyć. Bezpieczne jest inwestowanie w obligacje państw wysokorozwiniętych, jednak stopa zwrotu raczej nie jest zadowalająca dla większości graczy.

Udostępnij