nowekompetencje.pl

Blog tematyczny o biznesie i rozwoju osobistym

Biznes

Co to w ogóle jest to zarządzanie? – wszystko od podstaw

Co to w ogóle jest to zarządzanie? – wszystko od podstaw

Jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce od lat jest zarządzanie. Kształcą się na nim przyszli menedżerowie, handlowcy lub też właściciele własnych firm. I choć nikt nie podważa zalet i płynących z tego kierunku studiów korzyści, to jednak często mało kto wie, czym tak właściwie jest zarządzanie, jakie ma znaczenie i funkcje. Co więc powinno się wiedzieć na ten temat?

Co to jest zarządzanie?

Od czego więc trzeba zacząć, gdy analizuje się to, czym jest zarządzanie i jakie są najważniejsze cele, które się dzięki niemu osiąga? Zdecydowanie najważniejszą sprawą na sam początek jest to, aby poznać podstawową definicję zarządzania.
Jest to po prostu zestaw różnorodnych działań, które podejmowane są w celu osiągnięcia przez daną organizację postawionych celów. Działania te mogą być ukierunkowane na zasoby ludzkie, rzeczowe, informacyjne lub finansowe.

Jakie są najważniejsze funkcje zarządzania?

Skoro wiadomo już, czym jest zarządzanie i jaki jest tego cel, warto się teraz dowiedzieć, w jaki sposób jest osiągany. Jak można się bez trudu domyślić, istnieje szereg różnych działań i absolutnie podstawowych funkcji zarządzania, poprzez które dochodzi się do wyznaczonego wcześniej celu.
Zdecydowanie najważniejsze w tym wypadku jest planowanie. Dobry menedżer czy też właściciel firmy na samym początku musi zaplanować stojące przed nim cele i zadania, lecz również posiadane zasoby.
Kolejną funkcją zarządzania jest organizowanie. W tym wypadku kluczowe jest odpowiednie zorganizowanie struktur firmy, jej zasobów, a także określenie podstawowych działań i zależności wynikających ze współpracy pracowników.
Zdecydowanie najlepiej poznaną funkcją zarządzania jest ta odnosząca się do przewodzenia ludźmi. W tym wypadku nie chodzi jednak tylko o rozdzielanie pomiędzy nich zadań, lecz przede wszystkim o przewodzenie im, motywowanie ich, a także reprezentowanie, jeśli zajdzie taka potrzeba i komunikowanie się z pracownikami.
Na sam koniec pozostaje funkcja kontrolna, czyli określanie standardów pracy i oczekiwanych wyników oraz rozliczanie z nich pracowników.

Czy zarządzanie jest naprawdę tak ważne?

Wielu osobom wydawać się może, że powyższe funkcje zarządzania, choć faktycznie mogą wydawać się bardzo ważne, tak naprawdę niewiele wnoszą do funkcjonowania firmy i każde przedsiębiorstwo byłoby w stanie poradzić sobie bez nich. Wysoko wykwalifikowani menedżerowie uznawani są często za zbędnych, a firmy funkcjonują bez nich.
Wiedzieć trzeba, że w przypadku każdej grupy ludzi i każdego zakładu pracy dobre zarządzanie przyniesie naprawdę rewelacyjne efekty. To prawda, firma może bez tego działać, lecz nigdy nie osiągnie zakładanych wyników. Poprzez odpowiednie motywowanie, precyzyjnie nakreślone cele, zaplanowane działania i stałe monitorowanie osiąganych wyników, można spowodować, że zyski przynoszone przez dane przedsiębiorstwo znacznie się poprawią. Od dawna bowiem wiadomo, że dobre przywództwo jest w stanie zmienić naprawdę wiele, nie tylko w przedsiębiorstwach.

Udostępnij