nowekompetencje.pl

Blog tematyczny o biznesie i rozwoju osobistym

Biznes

Netto, brutto co to w ogóle znaczy?

Netto, brutto co to w ogóle znaczy?

Każdy z nas spotkał się zapewne nie jeden raz z pojęciem cen netto i brutto. Oczywiście wszyscy wiemy, że znacznie się one pomiędzy sobą różnią, lecz jak się okazuje, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, z jakiego powodu istnieją obok siebie te dwie ceny i z czego one tak naprawdę wynikają. Czym zatem jest cena netto i brutto i jak powinno się nimi posługiwać?

Co to jest brutto i netto przy wynagrodzeniu?

Kiedy najczęściej mamy do czynienia z dwoma kwotami, czyli netto i brutto? Każda pracująca osoba doskonale wie, że właśnie w taki sposób wyrażane są zarabiane pieniądze. Podczas podpisywania umowy o zatrudnienie pracodawca podaje zawsze dwie wartości pensji, przy czym jedna z nich zawsze jest wyższa od drugiej. Czym zatem są te dwie kwoty?
Kwota brutto, czyli zawsze ta wyższa, to suma wszystkich zarobionych przez pracownika pieniędzy, z jeszcze nieodprowadzonymi przez pracodawcę składkami, podatkami i innego rodzaju opłatami. Przy wypłacaniu wynagrodzenia pracodawca musi odprowadzić za pracownika konkretną sumę na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, na podatek dochodowy czy też inne urzędowe opłaty. W chwili, gdy wszystko zostanie opłacone, na konto pracownika trafia pensja netto, która często nazywana jest kwotą „do ręki”.

Co to jest cena brutto i netto na towarach oraz usługach?

Skoro wiadomo już, czym jest kwota brutto i netto w zakresie wynagrodzenia, dowiedzieć się trzeba teraz, że te same określenia odnoszą się również do cen towarów. Czy i w tym wypadku mechanizm jest dokładnie ten sam?
Wiedzieć trzeba, że każdy kupowany na rynku towar obarczony jest podatkiem. Mowa oczywiście o podatku VAT, którego stawka może być różna w zależności od tego, z jakim konkretnie produktem ma się do czynienia. Zdecydowanie najczęściej występującą stawką jest oczywiście 23%, która dotyczy przeważającej części produktów na rynku. Widoczne w sklepach ceny są kwotami brutto, czyli zawierają już wliczony podatek VAT. Często jednak spotkać się można z cenami, które tego podatku nie zawierają. Jest to powszechna praktyka np. w hurtowniach, w których zaopatrują się sprzedawcy detaliczni. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ podatek ten przez przedsiębiorców może być odliczany od dochodu.

Jak obliczyć cenę netto z brutto?

Żeby móc efektywnie prowadzić firmę, lecz również być w pełni świadomym konsumentem wiedzącym ile i za co konkretnie płaci, powinno się umieć obliczyć cenę netto z brutto i odwrotnie. Czy jest na to jakiś prosty sposób, aby dokonać takich obliczeń?
Jak się okazuje, wyliczenie ceny podatku VAT dla ceny netto jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy tylko pomnożyć ją razy 1.23 – jeśli stawka VAT to 23% – i dzięki temu otrzymuje się kwotę brutto danego produktu.
Co jednak w sytuacji, gdy chce się poznać, ile z ceny danego produktu płaci się urzędowi skarbowemu w postaci podatku VAT? W tym wypadku konieczne jest podzielenie ceny brutto przez 1,23 lub 1.08, jeśli stawka VAT wynosi 8%. Uzyskany w ten sposób wynik będzie ceną netto. Jak więc widać, są to naprawdę proste obliczenia, które pomagają szybko uzyskać odpowiednie ceny.

Udostępnij