nowekompetencje.pl

Blog tematyczny o biznesie i rozwoju osobistym

Biznes

Koniec z pracą na etacie – jak się zwolnić?

Koniec z pracą na etacie – jak się zwolnić?

Z jakimi rozterkami przeważnie zmagają się ludzie każdego dnia? Najczęściej myśli się o tym, jak poprawić swoje życie, jak znaleźć lepszą i lepiej płatną pracę czy też jak spełniać się zawodowo i osobiście. Wiedzieć jednak trzeba, że zanim coś się zacznie, inne musi się zakończyć. Przed rozpoczęciem nowej lepszej pracy, trzeba najpierw zakończyć współpracę z obecnym pracodawcą. Jak zwolnić się z pracy w możliwie najszybszy sposób i przeprowadzić cały proces sprawnie i bezproblemowo?

Typy i rodzaje wypowiedzieć

Od czego więc trzeba zacząć, jeśli planuje się złożyć wypowiedzenie i zakończyć pracę w obecnej firmie? Jak można się bez trudu domyślić, na samym początku dowiedzieć się trzeba, na jakich konkretnie zasadach jest się zatrudnionym. Rzecz jasna jest to absolutna podstawa, lecz często sporo osób w natłoku codziennych spraw i obowiązków zupełnie zapomina o tym, jaki typ umowy posiada.
Według prawa pracownik może być zatrudnionym na podstawie jednego z kilku rodzajów umów. Najbardziej rozpowszechniona jest oczywiście umowa o pracę na czas niekreślony, lecz spotkać się można także z wersjami na określony czas. Co więcej, umowa może być zawarta tylko na czas wykonywania danej pracy, a także może być na okres próbny.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Upewnienie się, jaką posiada się umowę zatrudnienia, jest naprawdę bardzo ważne, ponieważ to właśnie od tego zależny jest np. kluczowy dla pracownika okres wypowiedzenia. Jeśli chce się zacząć nową pracę z dnia na dzień, należy wiedzieć, czy będzie można równie szybko zakończyć współpracę z firmą, w której składa się wypowiedzenie.
W przypadku umowy o pracę kluczowy jest staż, który się posiada. Jeśli umowa trwa krócej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla umowy dłuższej niż 6 miesięcy będzie to miesiąc wypowiedzenia, a dla tej, która trwa ponad 3 lata – 3 miesiące. W przypadku umowy na czas nieokreślony zasada jest taka sama jak przy wersji na czas określony.
Jeśli komuś zależy na szybkiej zmiany pracy, nie musi oczywiście korzystać ze swojego prawa do okresu wypowiedzenia. W takim wypadku składane jest wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, dzięki czemu pracę można zakończyć z dnia na dzień.

Jak można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Kolejną bardzo często poruszaną kwestią, która wzbudza wiele wątpliwości wśród pracowników, jest to, jak należy dostarczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Czy są w tym wypadku jakieś konkretne reguły i przepisy?
Jak się okazuje, uznaje się, że zdecydowanie najlepiej wypowiedzenia składać po prostu na piśmie. Może to być przygotowany przez firmę wzór pisma lub też taki, które pobrany zostanie z internetu. Wypowiedzenie można złożyć osobiście lub też wysłać listem. Najlepiej w tym wypadku wysłać list polecony na oficjalny adres firmy podany w KRS.
Czy można złożyć wypowiedzenie ustnie? Jak się okazuje tak, jest to dopuszczalna forma. W tym wypadku pamiętać trzeba jednak o tym, aby w trakcie takiego wypowiadania umowy mieć świadka, który będzie w stanie poświadczyć ten fakt w sądzie, w przypadku ewentualnego sporu z pracodawcą.

Udostępnij