Nie ulega wątpliwości, że samorealizacja to pojęcie związane z piramidą potrzeb Abrahama Maslowa. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest potrzeba samorealizacji. Przede wszystkim jest to forma drogi życiowej, której skutkiem jest udoskonalenie wewnętrznej harmonii.
Cechy samorealizacji
Główne cechy samorealizacji to poczucie niezależności, samodzielności oraz wolności. Warto zaznaczyć, że amerykański psycholog Abraham Maslow stoi za definicją samorealizacji. W życiu chodzi głównie o to, żeby się rozwijać i robić to, na co ma się aktualnie ochotę. Potrzeby fizjologiczne to jednak nie wszystko, ponieważ można wyróżnić także potrzebę przynależności, miłości oraz samorealizacji. Należy dążyć do bycia najlepszym i osiągania wszystkiego, co tylko możliwe. Warto podkreślić, że wszystko jest tak naprawdę uzależnione od indywidualnego przypadku. Poczucia winy, lęku czy wstydu nie odczuwają osoby samorealizujące się. Takich ludzi cechuje przede wszystkim samoakceptacja oraz akceptacja własnej natury.
Praca nad sobą
Nie można bać się samotności i trzeba być spontanicznym w naturalny sposób. Warto być niezależnym i umieć docenić najmniejsze szczegóły. Ludzie, którzy się samorealizują są empatyczni i potrafią tworzyć głębokie relacje z innymi osobami. Trzeba wspomnieć, że stałej pracy wymaga samorealizacja. Musisz umieć w pełni wykorzystać czas wolny, żeby docenić drobne rzeczy, takie jak nowy zapach w pomieszczeniu. Należy być świadomym własnych poglądów oraz wartości. Trzeba być uczciwym w swoich wyborach, ale można się rozwijać na różnych obszarach. Możesz zacząć działać, gdy już poznasz swój potencjał. Samorealizacja dotyczy stałego dążenia do realizacji potencjału oraz rozwijania talentów.
Pojęcie samorealizacji
Termin „samorealizacja” został po raz pierwszy wykorzystany przez XIX wiecznego duńskiego filozofa Kierkegaarda. Z piramidy Maslowa wynika, że potrzeby fizjologiczne są podstawowymi potrzebami człowieka. Bez ich spełnienia nie można myśleć o kolejnych potrzebach, czyli bezpieczeństwa, miłości, przynależności oraz samorealizacji. Każdy ma inne możliwości i chęci, dlatego poziomy nie są zarezerwowane dla konkretnych jednostek. Samorealizacja schodziła faktycznie na dalszy plan, kiedy ludzie martwili się o własny byt, a wojny i katastrofy były ich rzeczywistością. Obecnie nie musimy się obawiać wrogów i głodu, więc potrzeba samorealizacji jest zdecydowanie większa. Oddawanie się hobby jest doskonałym przykładem samorealizacji. Samorealizacja nie musi oznaczać, że masz podwyższać sobie poprzeczkę do maksymalnego poziomu. W dzisiejszych czasach łatwiej o samorealizację niż kiedyś. Jeśli chcesz zacząć nad sobą pracować to koniecznie udaj się do psychologa. Najlepiej korzystać z usług renomowanych psychologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Można śmiało powiedzieć, że motorem do działania jest potrzeba samorealizacji. To normalne, że ludzie chcą się dokształcać i zdobywać nowe doświadczenia. Samorealizacja sprawia, że możemy rozwijać się jako społeczeństwo. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest samorealizacja.